Wersja nieobowiązująca z dnia

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Wymagane dokumenty 
• Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wraz z dowodem wniesienia opłaty skarbowej
• ewentualny wniosek o bonifikatę tzw. fakultatywną udzielaną na podstawie zarządzenia wojewody 

Miejsce złożenia dokumentów:
Kancelaria ogólna Starostwa Powiatowego w Ostródzie ul. Jana III Sobieskiego 5, pokój nr 133.
Dokumenty można składać codziennie w godzinach od 7.00 do 15.00, natomiast w poniedziałki od 800 do 1600.

Opłaty:
Wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 10,- zł zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1628 j.t. z późn. zm.) - część I pkt 53 załącznika do ustawy "Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia".
Opłatę uiszcza się w kasie Urzędu Miasta Ostróda, ul. Mickiewicza 24 lub na konto Urzędu Miasta w Ostródzie:
53 2030 0045 1110 0000 0244 6170

Termin załatwienia sprawy:
Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym- w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania (art.35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego - Dz. U. z 2013 r., poz. 267 j.t. z późn. zm.).
W przypadku braku możliwości załatwienia sprawy w niniejszym terminie zainteresowany zostanie powiadomiony o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy i przyczynach zwłoki.
Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ewidencji Gruntów
- pokój Nr 325 tel. 089 642-98-56
- pokój Nr 324 tel. 089 642-98-51

Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (10-575 Olsztyn ul. Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9) za pośrednictwem Starosty Ostródzkiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Ulgi:
• w trybie art. 4 ust. 7 ustawy bonifikaty fakultatywnej od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na podstawie zarządzenia wojewody (w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa). 
• w trybie art. 4 ust. 9 ustawy 50 % bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (udzielanej osobom fizycznym, które nabyły prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa przed dniem 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym).
• w trybie art. 4 ust. 10 ustawy 50 % bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

Informacje dodatkowe:
• Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przysługuje: osobom fizycznym będącym w dniu 13.10.2005 roku użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych;
• Z żądaniem przekształcenia mogą również wystąpić osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, a także spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
• W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści.
Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, organ zawiesza postępowanie. W takim przypadku zastosowanie znajduje przepis art. 199 Kodeksu cywilnego [Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.]
• Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności następuje odpłatnie (Wartość nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ustala się na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Na poczet ceny nieruchomości gruntowej zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego nieruchomości określoną według stanu na dzień wydania decyzji o przekształceniu). 

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości [Dz. U. z 2012, poz. 83.] ustalona opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości może zostać na wniosek użytkownika wieczystego rozłożona na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu stopą procentową równą stopie bazowej ustalonej przez Komisję Europejską i publikowanej w dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej:
1) do 10 rat rocznych – w wysokości 300% stopy bazowej,
2) od 11 do 20 rat rocznych – w wysokości 400% stopy bazowej.
Wysokość ww. stopy bazowej określana jest na dzień 1 stycznia każdego roku przypadającego na płatność raty.
• Wierzytelność z tytułu opłaty rozłożonej na raty, podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową (art. 4 ust. 6).

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012, poz. 83.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 j.t. ze zm.),
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 518 ze zm.)
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 707 j.t. ze zm.)

Załączniki

Wersja nieobowiązująca

Strona może zawierać nieaktualną treść i załączniki. Możesz pozostać na tej stronie lub przejść na wersję z obowiązującą zawartością.