Wersja obowiązująca z dnia

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – dotyczy nieruchomości rolnych, zabudowanych garażami, bądź przeznaczonych pod zabudowę garażami.

Osoby fizyczne, będącą od 13 października 2005 roku użytkownikiem wieczystym nieruchomości Skarbu Państwa zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod zabudowę garażami oraz nieruchomości rolnych, mogą wystąpić z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Wymagane dokumenty

  • Wniosek;
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej;

Miejsce złożenia dokumentów:
Kancelaria ogólna Starostwa Powiatowego w Ostródzie, ul. Jana III Sobieskiego 5, pokój nr 133.
Dokumenty można składać w godzinach:  w poniedziałki od 8:00 do 16:00, natomiast od wtorku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Opłaty

  • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest odpłatne. Wysokość opłaty ustala się na podstawie operatu szacunkowego wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z przepisami ustawy z  dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Opłatę wnosi się na konto Starostwa Powiatowego w  Ostródzie nr 94 1020 1811 0000 0102 0271 6868, w wysokości i  terminach określonych w decyzji.
  • Za wydanie decyzji przekształceniowej wnosi się opłatę skarbową w wysokości 10 zł w kasie Starostwa Powiatowego w Ostródzie, w kasie Urzędu Miejskiego w Ostródzie lub na konto: 19 1160 2202 0000 0005 0164 4789 (nazwa rachunku: Urząd Miejski w Ostródzie, opłata skarbowa za wydanie decyzji).

Termin i sposób załatwienia sprawy
Przekształcenie następuje w wyniku decyzji. Termin jej wydania następuje nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawach szczególnie skomplikowanych — nie później niż w  ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje odwołanie do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego za pośrednictwem Starosty Ostródzkiego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Ulgi:

  • w trybie art. 4 ust 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego prawo własności nieruchomości – bonifikata fakultatywna od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości , na podstawie zarządzenia wojewody;
  • w trybie art. 4 ust. 5 ww. ustawy - 50 % bonifikaty od opłaty za przekształcenie, udzielana na wniosek dla osób fizycznych, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r., oraz dla ich następców prawnych;
  • w trybie art. 4 ust. 10 ww. ustawy – 50% bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia, udzielana na wniosek, w odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanych do rejestru zabytków.

Informacje dodatkowe:

  • W przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika (odbiór zaświadczenia) wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który (jeżeli dotyczy) podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł na konto: 19 1160 2202 0000 0005 0164 4789 (nazwa rachunku: Urząd Miejski w Ostródzie, opłata skarbowa za pełnomocnictwo)
  • W przypadku, gdy nieruchomość jest przedmiotem współużytkowania wieczystego, wnioski o sprzedaż prawa własności nieruchomości muszą być złożone przez wszystkich współużytkowników wieczystych nieruchomości.
  • Opłatę z tytułu przekształcenia rozkłada się na wniosek użytkownika wieczystego na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Zgodnie z Zarządzeniem nr 36 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 4 lutego 2014 r. nieuiszczona część opłaty rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej  równej stopie bazowej ustalonej przez Komisję Europejską i publikowanej w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich , która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej:
    • do 10 rat rocznych – w wysokości 300% stopy bazowej;
    • od 11 do 20 rat rocznych – w wysokości 400% stopy bazowej.

Wysokość ww. stopy bazowej określana jest na dzień 1 stycznia każdego roku przypadającego na płatność raty.

Wierzytelność z tytułu opłaty przekształceniowej rozłożonej na raty podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości;
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
  • ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami;
  • ustawa z dnia 6 lipca 1982 o księgach wieczystych i hipotece.

Załączniki:
wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego

Załączniki