Wersja obowiązująca z dnia
Aktualizacja gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Wniosek o aktualizację:
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r. poz. 1246), klasyfikację przeprowadza starosta z urzędu albo na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji albo innego władającego takimi gruntami wykazanego w ewidencji gruntów i budynków, zwanych dalej "właścicielem". W przypadku występowania w imieniu podmiotów wymienionych wyżej, do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo wydane przed datą złożenia wniosku lub w tym dniu.
- Wymagane dokumenty:
Wniosek na formularzu: zał. Nr 1 - Miejsce złożenia dokumentów:
Elektroniczna skrzynka podawcza: /spostroda/SkrytkaESP
Listownie lub osobiście: adres-Starostwo Powiatowe w Ostródzie, ul. Jana III Sobieskiego 5, 14-100 Ostróda lub w Oddziale Zamiejscowym w Morągu, ul. 11-go Listopad 9 pok. nr 4 - Dokumenty można składać:
w poniedziałki w godzinach od 8:00 do 16:00, w Morągu od 7:00 do 15:00 natomiast od wtorku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. - Opłaty:
Wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 10,- zł
Do ewentualnego pełnomocnictwa należy załączyć dowód opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r. , poz. 2111 z późn. zm.) nie pobiera się opłaty skarbowej jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Płatność należy dokonać na niżej wymienione konto:
Urząd Miejski w Ostródzie
ul. Adama Mickiewicza 24, 14-100 Ostróda
nr konta: BGŻ SA. O/OSTRÓDA 19 1160 2202 0000 0005 0164 4789
Płatność można dokonać w Kasie Starostwa Powiatowego w Ostródzie - Termin załatwienia sprawy:
Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - wciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Na termin załatwienia sprawy wpływ ma konieczność przeprowadzenia procedury wyłonienia klasyfikatora, przeprowadzenia czynności w terenie oraz opracowania projektu ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów, w oparciu o zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r. poz. 1246) lub opracowania opinii o braku zasadności zmian w użytkach i klasach gruntu. Termin załatwienia sprawy uzależniony jest również od warunków atmosferycznych, możliwości wykonania czynności klasyfikacyjnych w terenie, tj. wykonania odkrywek glebowych, prawidłowej oceny warunków wilgotnościowych oraz użytkowania rolniczego gruntów. - Wydział odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku:
Wydział Geodezji i Kartografii - Osoba prowadząca – Starszy Geodeta Krzysztof Bonk, pokój nr 315, tel. 89 642-98-05
- Tryb odwoławczy: Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
- Ulgi: Brak.
- Informacje dodatkowe:
Zgodnie z §5 ust. 2, §7 ust. 3, ust. 4 ww. rozporządzenia w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów, czynności klasyfikacyjne w terenie przeprowadzone są przez klasyfikatora działającego z upoważnienia starosty, w obecności właścicieli gruntów. Niestawiennictwo stron nie wstrzymuje przeprowadzenia czynności klasyfikacyjnych w terenie.
Klasyfikator jest wyłaniany w ramach zapytania ofertowego.
Na podstawie art. 262 §2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, czynności klasyfikacyjne wynikające z §7 rozporządzenia są przeprowadzone na koszt Wnioskodawców. O kosztach postępowania strony zostaną poinformowane stosownym postanowieniem.
Po przeprowadzeniu czynności klasyfikacyjnych w terenie, klasyfikator sporządzi projekt ustalenia klasyfikacji, który wraz z wynikami pracy geodezyjnej w postaci operatu technicznego zostanie przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na zasadach opisanych w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1151 z późn. zm.) lub opracuje opinię o braku zasadności przeprowadzenia aktualizacji. Strony zostaną zawiadomione o możliwości zgłaszania zastrzeżeń do projektu ustalenia klasyfikacji lub zapoznania się z opinią o odstąpieniu od aktualizacji.
Przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów należy do zadań Starosty jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów została przeprowadzona w sposób jednolity na terenie całego kraju na koszt Skarbu Państwa w latach 1950-60 i obowiązuje nadal. W przypadku, gdy następuje trwała zmiana profilu użytkowania spowodowana przyczynami nie leżącymi bezpośrednio po stronie właściciela, jak: scalenie i wymiana gruntów, planowe zalesienia, klęski żywiołowe, przeprowadzenie melioracji itp. – wówczas zmiana klasyfikacji dokonywana jest z urzędu.
W innych uzasadnionych przypadkach wnioski właścicieli gruntów o zmianę użytków gruntowych lub sprawdzenie klasyfikacji dla terenów przeznaczonych do produkcji rolnej wykonywane są na zlecenie i koszt wnioskodawcy.
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów, z urzędu klasyfikację przeprowadza się:- na gruntach, które nie zostały dotychczas sklasyfikowane;
- na gruntach zmeliorowanych - po upływie 3 lat od wykonania urządzeń melioracji wodnych;
- na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym;
- na gruntach, na których starosta zarządził przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków albo okresowej weryfikacji danych ewidencyjnych - w przypadku zmiany użytków gruntowych na gruntach podlegających klasyfikacji;
- po wystąpieniu klęski żywiołowej powodującej zmiany środowiska glebowego;
- po zalesieniu gruntów na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- Podstawy prawne do przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów:
- §3, §5 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r., poz. 1246),
- art. 7d pkt 1 lit a tiret 3, art. 20 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 oraz art. 24 ust. 2b pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2024 r., poz. 1151 z późn. zm.),
- §22 rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2024 r. poz. 219),
- art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2024 r. poz. 572),
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r. , poz. 2111 z późn. zm.)