Wersja obowiązująca z dnia

Wydawanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób.

Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:

  1. samochodem osobowym,
  2. pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
    • wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

 Licencji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat, uwzględniając wniosek strony.

WYKAZ POTRZEBNYCH DOKUMENTÓW

  1. Wniosek o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego;
  2. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, o niekaralności opatrzone datą nie wcze-śniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, potwierdzające, że odpowiednio przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz, spełniają warunki, o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4 lub w art. 6 ust. 1 pkt 2;
  3. Wykaz pojazdów samochodowych. 


WYSOKOŚĆ OPŁAT

  1. Opłata za licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub za licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do prze-wozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą:

    Okres ważności licencji

    Od 2 do 15 lat

    Do 30 lat

    Do 50 lat

    320

    380

    450

  2. W przypadku zgłoszenia we wniosku o udzielenie licencji na wykonywanie transportu drogo-wego jednego lub więcej niż jednego pojazdu samochodowego, pobiera się jedną opłatę odpo-wiednią dla okresu ważności licencji, powiększoną o 10 % tej opłaty za każdy pojazd.
  3. Za wydanie wypisu z licencji na wykonywanie transportu drogowego na każdy pojazd samo-chodowy zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 1 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji. 
  4. Za wydanie wypisu z licencji na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 11 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji. 
  5. Za zmianę licencji pobiera się opłatę w wysokości 10 % opłaty stanowiącej podstawę dla obli-czenia opłaty jak za udzielenie licencji. 
  6. Za wydanie wypisu z licencji w przypadku zmiany licencji pobiera się opłatę w wysokości 5 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji. 
  7. W przypadku utraty wypisu z licencji przedsiębiorca składa oświadczenie, że odnaleziony wypis z licencji zostanie niezwłocznie zwrócony organowi, który go wydał.
  8. Za wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego, w przypadku zmiany danych dotyczących adresu lub siedziby przedsiębiorcy, a także zmiany obszaru w przypadku wykonywania krajowego transportu drogowego taksówką, powodujących zmianę właściwości organu - organ właściwy pobiera opłatę jak za zmianę licencji. Przepis stosuje się odpowiednio: 
    • Za wydanie wtórnika licencji, w przypadku jej utraty na skutek okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy, pobiera się opłatę w wysokości 10 % opłaty, stanowiącej podstawę dla obli-czenia opłaty jak za udzielenie licencji. 
    • W innych przypadkach utraty licencji za wydanie wtórnika licencji pobiera się opłatę w wy-sokości 25 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji. 
    • W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przedsiębiorca składa oświadczenie, że odna-leziona licencja zostanie niezwłocznie zwrócona organowi, który jej udzielił. 

MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKU 

Wydział Komunikacji i Transportu
ul. Jana III Sobieskiego 5
14 – 100 Ostróda

INFORMACJA O TRYBIE ODWOŁAWCZYM

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Ostródzie.


PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2021.1491).
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dn. 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego (Dz.U.UE.L.09.300.51).
  3. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U.2021919).
  4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz.U.2021.1220).

Załączniki