Wersja nieobowiązująca z dnia
Wydawanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób.
Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:
- samochodem osobowym,
- pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
- wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.
Licencji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat, uwzględniając wniosek strony.
WYKAZ POTRZEBNYCH DOKUMENTÓW
- Wniosek o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego.
- Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego lub oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji: wszystkich osób będących członkami organu zarządzającego osoby prawnej, osób zarządzających spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innych przedsiębiorców – osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy od chwili jego wydania.
- Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców.
- Wykaz pojazdów samochodowych.
- Wniosek należy uzupełnić o następujące dokumenty:
WYSOKOŚĆ OPŁAT
- Opłata za licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub za licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą:
Okres ważności licencji |
||
---|---|---|
Od 2 do 15 lat |
Do 30 lat |
Do 50 lat |
700 |
800 |
900 |
- W przypadku zgłoszenia we wniosku o udzielenie licencji na wykonywanie transportu drogowego jednego lub więcej niż jednego pojazdu samochodowego, pobiera się jedną opłatę odpowiednią dla okresu ważności licencji, powiększoną o 10 % tej opłaty za każdy pojazd.
- Za wydanie wypisu z licencji na wykonywanie transportu drogowego na każdy pojazd samochodowy zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 1 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
- Za wydanie wypisu z licencji na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 11 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
- Za zmianę licencji pobiera się opłatę w wysokości 10 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
- Za wydanie wypisu z licencji w przypadku zmiany licencji pobiera się opłatę w wysokości 5 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
- W przypadku utraty wypisu z licencji przedsiębiorca składa oświadczenie, że odnaleziony wypis z licencji zostanie niezwłocznie zwrócony organowi, który go wydał.
- Za wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego, w przypadku zmiany danych dotyczących adresu lub siedziby przedsiębiorcy, a także zmiany obszaru w przypadku wykonywania krajowego transportu drogowego taksówką, powodujących zmianę właściwości organu - organ właściwy pobiera opłatę jak za zmianę licencji. Przepis stosuje się odpowiednio:
- Za wydanie wtórnika licencji, w przypadku jej utraty na skutek okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy, pobiera się opłatę w wysokości 10 % opłaty, stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
- W innych przypadkach utraty licencji za wydanie wtórnika licencji pobiera się opłatę w wysokości 25 % opłaty stanowiącej podstawę dla obliczenia opłaty jak za udzielenie licencji.
- W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przedsiębiorca składa oświadczenie, że odnaleziona licencja zostanie niezwłocznie zwrócona organowi, który jej udzielił.
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKU
Wydział Komunikacji i Transportu
ul. Jana III Sobieskiego 5
14 – 100 Ostróda
INFORMACJA O TRYB1E ODWOŁAWCZYM
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Ostródzie.
SPOSÓB ODBIORU DOKUMENTÓW
Osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2020. 256).
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dn. 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego (Dz.U.UE.L.09.300.51).
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. 2019.2140).
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U.2013.916).
Załączniki
- Oświadczenie przedsiębiorcy zatrudniającego kierowców plik DOCX
- Oświadczenie przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy plik DOCX
- Wniosek o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób plik DOCX
- Oświadczenie przedsiębiorcy o spełnianiu wymogu dobrej reputacji plik DOCX
- Wniosek o zmianę licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób plik DOCX
- Wykaz pojazdów samochodowych do licencji na przewóz osób plik DOCX
- Wniosek o wydanie wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób plik DOCX