Wersja archiwalna z dnia

Zawiadomienie o zamiarze przeniesienia siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie i zmiany statutu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie w części dotyczącej zmiany dotychczasowej siedziby

Zawiadomienie
o zamiarze przeniesienia siedziby  Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie
 i zmiany statutu Powiatowej Biblioteki  Publicznej w Ostródzie  
w części dotyczącej zmiany dotychczasowej siedziby.

Działając na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1479),  informuję mieszkańców Powiatu Ostródzkiego o zamiarze przeniesienia z dniem 1 lipca 2021 r. siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej mieszczącej się przy ulicy Drwęckiej 2 w Ostródzie do budynku Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie przy ulicy Jana III Sobieskiego 9 i o zamiarze zmiany statutu Powiatowej Biblioteki  Publicznej w Ostródzie nadanego Uchwałą Nr XX/147/2012 Rady Powiatu w Ostródzie z dnia 15 czerwca 2012 r.  w części dotyczącej zmiany dotychczasowej siedziby. 

W powyższej sprawie Rada Powiatu w Ostródzie w dniu 27 listopada 2020 r. podjęła uchwałę Nr  /2020 w sprawie w sprawie zamiaru zmiany siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie oraz zamiaru dokonania zmiany Statutu Powiatowej  Biblioteki Publicznej w Ostródzie

UZASADNIENIE:

Nowa lokalizacja Powiatowej Biblioteki Publicznej  pozwoli na ożywienie jej kulturalnej działalności. Umiejscowienie tej instytucji kultury w Centrum Użyteczności Publicznej, gdzie mają swoje siedziby organizacje pozarządowe, niejednokrotnie podejmujące działania o charakterze kulturalnym, ułatwi szerszemu gronu odbiorców nie tylko dostęp do zasobów biblioteki, ale również do skorzystania z proponowanej przez nią oferty o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i informacyjnym.

Współczesna biblioteka to przede wszystkim przestrzeń społeczna, miejsce wspierające dostęp do wiedzy, informacji i kultury.  

Nowoczesna biblioteka, zorganizowana w sposób, który zapewnia zaspokajanie zmieniających się potrzeb użytkowników przeczy poglądowi, że w erze cyfrowej biblioteki są przeżytkiem.

Biblioteka powiatowa, odpowiadając na rosnące potrzeby użytkowników oferuje zbiory na nośnikach elektronicznych. Nową usługą będzie dostęp do 62 000 ebooków w serwisie Legimi. Dostęp do tak dużego zasobu pozwoli na zaspokojenie potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych użytkowników biblioteki.

Do najważniejszych działań biblioteki powiatowej należy udzielanie bibliotekom pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej oraz   sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez gminne biblioteki publiczne zadań określonych w ustawie o bibliotekach. Zorganizowanie współpracy pomiędzy bibliotekami i udzielanie szeroko rozumianej pomocy przez bibliotekę powiatową ma wpływ na jakość świadczonych usług i kreowanie lokalnego życia kulturalnego.

W celu szerokiego promowania czytelnictwa przy bibliotece powstanie Dyskusyjny Klub Książki, organizowane będą cykliczne spotkania literackie, autorskie i spotkania z teatrem.

Biblioteka podejmie szeroką współpracę z instytucjami, organizacjami oraz indywidualnymi twórcami w celu poszerzenia oferty kulturalnej i edukacyjnej. Organizowane będą odczyty, spotkania z muzyką, filmem, festiwal promujący twórczość lokalnych artystów, wystawy.
Aktywnie działające na rzecz społeczności lokalnej biblioteki pełnią ważną rolę kulturotwórczą.
 

STAROSTA
Andrzej Wiczkowski

Wersja archiwalna

Strona może zawierać nieaktualną treść i załączniki. Możesz pozostać na tej stronie lub przejść na stronę główną.

Strona główna