Wersja nieobowiązująca z dnia

Wywłaszczanie nieruchomości (dotyczy celów publicznych wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomości).

Wywłaszczanie nieruchomości (dotyczy celów publicznych wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomości)

Wymagane dokumenty: 
Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego na rzecz Skarbu Państwa następuje z urzędu, a na rzecz jednostki samorządu terytorialnego - na wniosek jej organu wykonawczego.
Do wniosku o wywłaszczenie własności nieruchomości, należy dołączyć:

  • dokumenty z przebiegu rokowań o nabycie w drodze umowy praw do nieruchomości,
  • wypis i wyrys planu miejscowego, a w przypadku braku planu miejscowego decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
  • mapę z rejestrem nieruchomości objętych wnioskiem o wywłaszczenie lub mapę z podziałem i rejestrem nieruchomości oraz decyzję zatwierdzającą ten podział, jeżeli wniosek o wywłaszczenie dotyczy tylko części nieruchomości,
  • pełny odpis z księgi wieczystej założonej dla nieruchomości objętej wnioskiem o wywłaszczenie albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów,
  • w razie braku dokumentów, o których mowa w pkt. d), zaświadczenie właściwego sądu stwierdzające, że nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej lub że nie jest dla niej
  • prowadzony zbiór dokumentów,
  • wypis i wyrys nieruchomości,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zawierającą określenie granic terenu niezbędnego do realizacji celu publicznego, na który nieruchomość ma zostać wywłaszczona.


Miejsce złożenia dokumentów:
Kancelaria ogólna Starostwa Powiatowego w Ostródzie ul. Jana III Sobieskiego 5, pokój nr 133.
Dokumenty można składać codziennie w godzinach od 7.00 do 15.00, natomiast w piątki od 7.00 do 16.00.

Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ewidencji Gruntów

  • pokój Nr 323 tel. 089 642-98-34
  • pokój Nr 324 tel. 089 642-98-51
  • pokój Nr 325 tel. 089 642-98-56


Opłaty:
Zwalnia się z opłaty skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt. 1) lit. h) ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. 2012 r. poz. 1282.).

Termin załatwienia sprawy:
Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym- w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania (art.35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego - Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)
W przypadku braku możliwości załatwienia sprawy w niniejszym terminie zainteresowany zostanie powiadomiony o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy i przyczynach zwłoki

Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Wojewody Warmińsko - Mazurskiego za pośrednictwem Starosty w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Ulgi:
Brak.

Informacje dodatkowe:

  1. Wywłaszczenie polega na pozbawieniu lub ograniczeniu w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości.
  2. Wywłaszczenie własności nieruchomości lub innego prawa następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości wywłaszczonej nieruchomości lub wartości tego prawa. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu i wartości wywłaszczonej nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu. W ramach odszkodowania właścicielowi wywłaszczonej nieruchomości może być przyznana, za jego zgodą, nieruchomość zamienna.
  3. Decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości zawiera wysokość odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości.
  4. Ostateczna decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej.
  5. Poprzedni właściciel lub jego spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu.


Podstawa prawna:

  • Art. 112 - 142 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2020 r., poz. 1990 z późn. zm.).
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735),
  • Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U z 2019 r., poz. 2204).

Wersja nieobowiązująca

Strona może zawierać nieaktualną treść i załączniki. Możesz pozostać na tej stronie lub przejść na wersję z obowiązującą zawartością.