Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostródzie do właścicieli i zarządców budynków szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych
Przypominam właścicielom oraz zarządcom budynków szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych o ustawowym obowiązku zapewnienia stałego bezpieczeństwa użytkowania w/w obiektów budowlanych.
Obowiązek utrzymania w należytym stanie technicznym oraz zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych wynika z ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowane.
Na mocy art. 61 pkt 1 ustawy Prawo budowlane właściciele i zarządcy obiektów budowlanych są obowiązani do utrzymywania i użytkowania obiektów zgodnie
z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, czyli zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska, w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.
Nadmieniam, że zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Prawo budowlane obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
„1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów”.
Dodatkowo przypominam o obowiązku ustawowym wynikającym z art. 62 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane, tj. o obowiązku przeprowadzania kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu, którą należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Ponadto przypominam, że w myśl art. 91a ustawy Prawo budowlane, kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ponadto zgodnie z art. 93 pkt 8 ustawy Prawo budowlane, kto nie spełnia obowiązku, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1-4a, podlega karze grzywny.