Wersja obowiązująca z dnia

Wykonanie wyznaczenia punktów po podziale to odrębna praca geodezyjna – wyjaśnienia

WYKONANIE  WYZNACZENIA  PUNKTÓW  PO  PODZIALE
TO  ODRĘBNA  PRACA  GEODEZYJNA  –  WYJAŚNIENIA

Zgodnie z interpretacją przepisów z dziedziny geodezji i kartografii dokonaną przez Głównego Geodetę Kraju w szczególności art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2020 r., poz. 2052) przepisy o wznawianiu znaków granicznych stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków. Wykonanie wyznaczenia projektowanych punktów granicznych przy podziale nieruchomości nie jest czynnością niezbędną do sporządzenia w szczególności mapy z projektem podziału tej nieruchomości, lub innych map tej nieruchomości, których wykonanie może skutkować ujawnieniem nowych punktów granicznych w ewidencji gruntów i budynków.

Czynność wyznaczenia punktów granicznych może być wykonywana tylko dla takich punktów, które są już ujawnione w ewidencji gruntów i budynków. Ujawnienie nowych punktów granicznych następuje w szczególności na skutek wprowadzenia w ewidencji gruntów i budynków  ostatecznych decyzji administracyjnych i prawomocnych orzeczeń sądowych, których skutkiem są podziały nieruchomości oraz przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyników prac geodezyjnych, polegających na sporządzeniu mapy z projektem podziału nieruchomości, położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego – nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne.

Zgodnie z art. 12 ust. 2b pkt 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, zgłoszenie prac obejmuje prace:

  • służące realizacji jednego celu (…,) co oznacza, że Wykonawca pracy geodezyjnej w jednym zgłoszeniu  pracy  geodezyjnej  może  zadeklarować  tylko  jeden  cel.

Jedyny wyjątek od tej reguły Ustawodawca wskazał w art. 12 ust. 2c pkt 4 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, który stanowi, że Wykonawca może rozszerzyć listę celów o wznowienie znaków granicznych / wyznaczenie punktów granicznych / ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych wyłącznie, jeśli jest to niezbędne do realizacji pierwotnego celu zgłoszenia.
Ustawa p. g. i k.  nie dopuszcza:

  1. wykonywania pracy o innym celu, niż zadeklarowany w zgłoszeniu,
  2. wykonywania prac o dodatkowych celach, niezadeklarowanych w zgłoszeniu,
  3. wykonywania prac, których celem jest wyznaczenie punktów granicznych, jeśli nie jest to niezbędne do realizacji pierwotnego celu.

Wykonywanie prac, których cele są inne niż zadeklarowane w zgłoszeniu jest równoznaczne z wykonywaniem tych prac bez zgłoszenia i jest naruszeniem art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Proszę Wykonawców prac geodezyjnych wykonujących pracę na terenie powiatu ostródzkiego o stosowanie się do powyższych wyjaśnień co usprawni proces weryfikacji opracowań geodezyjnych i kartograficznych składanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Powyższe będzie wymagane do nowych zgłoszeń prac geodezyjnych zarejestrowanych od dnia 01.09.2022 r.

Ostróda.23.08.2022

Geodeta  Powiatowy
Krzysztof  Hordejuk